Вучевић: Нови Сад заслужује политичку стабилност
Нови Сад је у нову грађевинску сезону ушао прилично разрован, са дотрајалом путном инфраструктуром. Шта се ради на том пољу и да ли има довољно новца да се, што се тиче саобраћајница, највећи проблеми санирају?
– Већ неколико недеља можете и сами да видите како ради механизација ЈКП “Пута”. Ангажовани су сви капацитети. Био је застој само неколико дана, након невремена које је и блокирало поједине делове града. Управо су завршени радови у Партизанској улици, у којој је сада асфалт прилагођен и за тешки саобраћај. Ради се и потпуна реконструкција коловоза у Руменачкој улици, од Меркура до спајања са Булеваром Европе. Та инвестиција је вредна 46 милиона динара. Такође, приводе се крају и радови у Улици Војводе Бојовића која је од прошле јесени затворена. Ту је путаре успорило археолошко налазиште, али како је сада омогућено да наставе радове, и та улица би за најдуже две недеље требало да буде комплетно завршена.
Ради се у свим деловима града, а од недавно и сами Новосађани имају могућност да електронским путем обавесте ЈКП “Пут” о томе где се налазе ударне рупе од којих, како волимо да кажемо, “отпадају точкови”. Најпре је било на десетине пријава дневно, а сад ми у том предузећу кажу да се њихов број свео на једну – две. Грађани су и сами видели да предузеће реагује на њихове пријаве, захваљујући којима су санирана оштећена на преко 50 локација. Опремање путне инфраструктуре је један од наших приоритета. Уосталом, ребалансом буyета предвиђено је додатних 300 милиона динара само за путну привреду.
Једна од значајнијих инвестиција свакако је изградња Булевара Европе. Када се очекује да нови булевар буде повезан са аутопутем?
– Баш о томе сам почетком недеље разговарао са министарком Зораном Михајловић и директором ЈП “Путеви Србије” Зораном Дробњаком. Радови на изградњи петље север на аутопуту Е 75 су почели, а од директора ЈП “Путеви Србије” добио сам уверавање да ће спајање аутопута са Булеваром Европа бити завршено планираном динамиком. То значи да ће до краја септембра бити завршена последња, ИВ фаза Булевара Европе, а до краја 2015. и његово спајање на аутопут, што је стратешки важна инвестиција.
Улагања у приградска места су такође важна. Шта се од тих послова ради и шта је у плану?
– Пречистач у Ковиљу је завршен, у Степановићеву су при крају радови на изградњи пречистача, исти посао нас очекује у Руменки. Након што добијемо употребну дозволу, почиње прикључење домаћинстава на канализациону мрежу у делу Ветерника, северно и јужно од Новосадског пута, а исто се очекује у Месној заједници Адице. То су све инвестиције вредне неколико стотина милиона динара, а на које су становници приградских насеља чекали деценијама. Ми ни у један посао нисмо ушли пре добијања свих дозвола, и ниједну од тих великих инвестиција нисмо користили за прикупљање политичких поена. А сећате се како су градилишта отварана у току предизборне кампање, па напрасно затварана чим прођу избори. Нема више тога. Таква политика је довела до, да кажем, потпуног дисбаланса у комуналном опремању Новог Сада. Овим ребалансом планирамо и додатна средства за изградњу канализације на Видовданском насељу, за завршетак канализације у Бегечу...
Проблем недостатка атмосферске канализације у приградским насељима је присутан деценијама. Колико ће изградња пречистача да помогне у том делу и која места ће их добити?
– Помоћи ће свакако. Али, пречистачи нису довољни. Наш велики проблем је одржавање канала, немар неких грађана који те канале затрпавају, преграђују их, користе их за одлагање отпада. Такво понашање се касније свима обије о главу. Последњих годину дана уложили смо пет милиона евра за изградњу канализационе мреже, и милион за чишћење одвода. Међутим, ако будемо немарни и несолидарни, ни 10 пута више новца неће бити довољно. Дакле, сви који се тако понашају треба да се замисле, јер су кише и обилне количине падавина оно са чиме ћемо морати да живимо наредних 10 година.
Пре неколико дана са ресорним министром Александром Вулином посетили сте Пензионерски дом који је комплетно реконструисан уз велику помоћ града. Како сте том приликом рекли, то није једино што Град ради да изађе у сусрет потребама својих најстаријих суграђана...
– У социјалној политици града посвећује се посебна пажња Новосађанима који су тој трећој животној доби. Основали смо Канцеларију за старе, финансирали смо одлазак пензионера у бање, обезбеђивали социјалну помоћ наугроженијим пензионерима, куповали им огрев… И даље ћемо све чинити како би живели пристојно, лакше него што су живели, и били укључени у све друштевене токове. И када разговарам са њима, уместо да кукају, они кажу да разумеју проблеме које ова власт покушава да реши. Од њих треба да учимо како се жртвује за неке будуће генерације, а опремање Дневног центара у Поштанској улици је најмање што је Град могао да учини. Иначе, тај пројекат ће тек бити завршен, јер је ребалансом предвиђено 10 милиона динара за реконструкцију крова.
Последњих неколико месеци унутарстраначки и међустраначки спорови одразили су се и на прерасподелу снага у Скупштини града. Догађаји у СПС-у, поделе у ДСС-у, али и догађаје око отпуштања радника Информатике када су представници ДСС-а и Треће Србије разменили оштре речи. У међувремену смењен је и Адреј Фајгељ са места директора Културног центра Новог Сада. Какви су сада односи међу коалиционим партнерима и колико та шароликост великог броја учесника у градској власти оптерећује функционисање града?
– Односи су коректни. Али, искрено очекујем да ће након следећих локалних избора бити мање странака у градској скупштини. Чини ми се да су се Новосађани на претходним изборима мало “инатили”, па су гласали за 10 до 15 листа, а после се чудили ко је све ушао у градску скупштину. Није ми јасно такво расипање гласова, и зато опет поручујем суграђанима да добро размисле да ли ће поново да праве егзотичну лепезу странака у Скупштини града, од крајње левице до крајње деснице, или ће да се определе за стабилну политичку опцију која може да води град. Моја порука је да се не коцкају, већ да Новом Саду обезбеде политичку стабилност, коју уосталом и заслужује.
Да ли сте спремни за локалне изборе и како ћете на њих изаћи. Самостално или у коалицији?
– Српска напредан странка је апсолутно спремна. Носилац листе ће бити наш председник Александар Вучић. О свему осталом ћемо разговарати. Најпре на страначким органима, а касније и са потенцијалним партнерима, ако то буде потребно.
Кога видите као потенцијалног партнера за коалицију и будућу сарадњу уколико будете имали прилику да формирате нову градску власт, и да ли има политичких партија и групација са којима је искључена срадња?
– Заиста је рано да о томе причамо. Имамо и превише посла да би се бавили непотребним калкулацијама. Уосталом, очекујем да СНС добије доминатну подршку. А ДС је странка о којом нисмо никада размишљали као о партнеру, нити ћемо о томе икада размишљати.
Да ли себе видите у 2016. години након избора на месту градоначелика у другом мандату?
– То је последња ствар о којој сад размишљам. Циљ ми је до краја мандата завршим велике пројекте, попут Булевара Европе, комуналног уређења приградских насеља, да дочекамо неке инвеститоре, да “испратимо” реструктурирање комуналних предузећа, радове на Жежељевом мосту... Да Нови Сад и ову годину заврши као финансијски најстабилнија локална самоуправа у земљи.
Александар Савановић
Зауставити спиралу пропадања АПВ
Шта очекујете од покрајинских избора?
– Убедљиву победу СНС-а, и суштинске промене у руковођењу Покрајином. Очекујем да се коначно заустави спирала пропадања Војводине, најпре у економском смислу.